29 stycznia w Domu Nadziei w Lublinie odbyły się Warsztaty Komiksowe „Jem owoce i warzywa, wtedy zdrowia mi przybywa” organizowane przez Carrefour Polska oraz Caritas Polska. Warsztaty są częścią III edycji programu „Dożywianie z Carrefour”.
RoboBanan, Tajemnicza Gruszka i Truskawka Kasia to tylko niektórzy bohaterowie stworzeni przez małych rysowników podczas Warsztatów Komiksowych „Jem owoce i warzywa, wtedy zdrowia mi przybywa”. Warsztaty dla podopiecznych Caritas to inicjatywa edukacyjna, realizowana w ramach programu „Dożywianie z Carrefour”. Warsztaty poprowadził pasjonat tematyki komiksów, publicysta i rysownik.
Carrefour już po raz trzeci finansuje program „Dożywianie z Carrefour”. Dzięki grantowi przyznanemu Caritas przez Międzynarodową Fundację Carrefour, w ramach III edycji programu 1260 dzieci z całej Polski otrzymuje posiłki przez 5 dni w tygodniu do końca roku szkolnego 2013/2014. Wartość udzielonej pomocy to ponad 1,2 mln zł. Podczas trwania poprzednich edycji programu wydano ponad 400 tys. posiłków, a wsparcie finansowe wyniosło 2 mln 250 tys. złotych.
Lubelskie warsztaty to już piąte z cyklu spotkanie warsztatowe. W sumie, w pięciu warsztatach w Łodzi, Szczecinie, Warszawie, Katowicach i Lublinie wzięło udział 200 dzieci. Karty dziecięcych komiksów zapełnili znani wszystkim bohaterowie oraz postaci tworzone od podstaw, takie jak Zdrowa Księżniczka, Dzielni Piłkarze, czy Mandarynkowa Mafia. Warsztaty to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale również edukacja poświęcona tematyce zdrowego żywienia i przeciwdziałaniu marnowaniu.
Przed nami jeszcze 5 warsztatów: Wolbromiu, Poznaniu, Tylmanowej, Krakowie i Białymstoku. W sumie, na terenie całej Polski odbędzie się 10 warsztatów.
„Hipermarket Carrefour Witosa pomaga dwóm świetlicom Caritas w Lublinie. Staramy się być obecni w życiu dzieciaków, nie tylko poprzez finansowanie posiłków, ale również fundując wyprawki szkolne. Warsztaty komiksowe to edukacja przez zabawę – młodzi ludzie są bardzo kreatywni i tworzą naprawdę fantastyczne postaci. Nie bez znaczenia jest fakt, że warsztaty odbywają się podczas ferii, które wiele dzieci spędza w domu – wspólna zabawa przy tworzeniu komiksów to atrakcyjna alternatywa dla siedzenia w domu.” – powiedział Krzysztof Pastuszak, dyrektor hipermarketu Carrefour Witosa w Lublinie.
„Wiele milionów dzieci na świecie cierpi głód. Papież Franciszek ogłosił niedawno kampanię walki z problemem głodu. My, w Polsce, również spotykamy się z tym problemem. Jesteśmy wdzięczni Carrefour za pomoc. Dzięki niej uśmiech częściej gości na twarzach polskich dzieci.”– powiedział ks. dr Marian Subocz, Dyrektor Caritas Polska.
Cykl warsztatów komiksowych wpisuje się w program „Stop Marnotrawstwu” będący częścią Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy Carrefour. Program realizowany jest od początku 2013 roku. Jego celem jest walka z codziennym marnotrawstwem na każdym szczeblu funkcjonowania firmy, a także promowanie przeciwdziałania marnotrawstwu wśród dostawców i klientów Carrefour Polska.
Warsztaty prowadzone są z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych tworzonych na podstawie ogólnodostępnej internetowej bazy wiedzy programu „Odpowiedzialnie każdego dnia!”, która znajduje się pod adresem: http://www.carrefour.pl/program-odpowiedzialnie-kazdego-dnia
Świetlice Caritas - sieć świetlic jest prowadzona przez Caritas w Polsce we współpracy z Parafialnymi Zespołami Caritas, parafiami i organizacjami kościelnymi oraz szkołami. Opiekę nad dziećmi sprawują tysiące wolontariuszy, którzy bezinteresownie poświęcają im swój czas. Działalność świetlic Caritas finansowana jest z pieniędzy zbieranych podczas akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, ogólnopolskiej społecznej kampanii Caritas „Kromka Chleba”, funduszy własnych PZC oraz dotacji instytucji publicznych i darowizn.
Międzynarodowa Fundacja Carrefour powstała w 2000 roku; jej misją jest przeciwdziałanie wykluczeniu związanemu z żywnością i niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. W Polsce, Międzynarodowa Fundacja Carrefour wspierała takie organizacje, jak Caritas Polska (program „Skrzydła”, pomoc dla powodzian w 2010 roku), czy Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”. Obecnie, projekty sfinansowane przez Międzynarodową Fundację Carrefour realizują Caritas Polska, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska i Banki Żywności. Dotychczasowe zaangażowanie Fundacji w projekty realizowane w Polsce to prawie 11 mln złotych.
Grupa Carrefour
Carrefour jest pionierem i liderem wielkiej dystrybucji, który od ponad 50 lat wyznacza standardy na światowych rynkach handlu. Od wielu lat Carrefour jest numerem 1 wielkiej dystrybucji w Europie i 2 największym detalistą na świecie.
O Carrefour Polska
Carrefour Polska należy w 100% do Grupy Carrefour. W 1997 roku w Łodzi otwarto pierwszą placówkę Carrefour w kraju. Od tego czasu Carrefour Polska dynamicznie rozwija się we wszystkich formatach. Dziś pod szyldem Carrefour działa w Polsce ponad 600 placówek: hiper- i supermarkety, sklepy franczyzowe Carrefour Express w dwóch formatach: mini-market i convenience. W portfelu Carrefour znajduje się także 20 centrów handlowych skupionych w dużych i średnich miastach, jest także jednym z liderów na rynku przymarketowych stacji paliw. Carrefour Polska aktywnie działa na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, prowadzi szereg projektów na rzecz dzieci i społeczności lokalnych.
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/robobanan-tajemnicza-gruszka-i-truskawka-kasia-ucza-o-zdrowym-zywieniu